Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA prestari servicii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

prestari servicii intracomunitare

buna seara
am un srl neinregistrat in scopuri de tva si urmeaza sa prestez servicii de traduceri in romania cu beneficiar intracomunitar (germania). cine plateste tva daca beneficiarul este neplatitor de tva? cine plateste tva daca beneficiarul este platitor de tva? cum se factureaza? ce declaratii trebuiesc depuse si care sunt termenele de depunere?
indiferent daca beneficiarul este sau nu platitor de tva in germania, srl-ul din romania este obligat sa se inregistreze in scopuri tva intracomunitar si sa se inscrie in ROI inainte de a presta aceste servicii.
dupa obtinerea codului, se va factura fara tva, operatiunea fiind taxabila in germania.
operatiunea se declara in 390 pana pe data de 15 a lunii urmatoare.
multumesc pentru raspunsul promp si la obiect