Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA platesc sau nu TVA?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

platesc sau nu TVA?

Buna seara.Va rog ajutati-ma sa inteleg un lucru. De curand mi-am infiintat o firma de distributie IT, la infiintare firma am declarat-o ca fiind neplatitoare de TVA. Acum eu vreau sa import produse din afara Uniunii Europene ( ex Asia). La mometul livrarii produselor la vama platesc sau nu TVA pentru ele? Din cate stiu eu legea spune ca ar trebuie sa platesc dar daca am declarat firma ca neplatitoare de TVA il platesc daca ma incadrez in limita de 35000 euro?
Astept raspunsurile voastre poate asa reusesc sa ma lamuresc. Va multumesc pentru ajutor.
Plata TVA-ului in vama nu are nicio legatura cu plafonul de 35000 de Euro. De acest plafon trebuie sa tineti cont pentru a va declara ca platitor de TVA.
mirela07 a scris:

Buna seara.Va rog ajutati-ma sa inteleg un lucru. De curand mi-am infiintat o firma de distributie IT, la infiintare firma am declarat-o ca fiind neplatitoare de TVA. Acum eu vreau sa import produse din afara Uniunii Europene ( ex Asia). La mometul livrarii produselor la vama platesc sau nu TVA pentru ele? Din cate stiu eu legea spune ca ar trebuie sa platesc dar daca am declarat firma ca neplatitoare de TVA il platesc daca ma incadrez in limita de 35000 euro?
Astept raspunsurile voastre poate asa reusesc sa ma lamuresc. Va multumesc pentru ajutor.

Chiar daca esti declarata ca neplatitoare de tva tu vei cumpara toate marfurile, utilajele in general cu tva. Singura exceptie ar fi sa cumperi tot de la firme neplatitoare de tva. Ce inseamna neplatitoare de tva? Tu nu vinzi tva-ul, nu-l facturezi, nu-l contabilizezi si nu il deduci. Daca o societate platitoare de tva cumpara un produs cu 100 lei + 19 lei tva acel tva in va deduce iar pretul de cumparare al produsului este de 100 lei la tine acelas produs va costa 119 lei. Deci tva-ul iti intra in pretzul de achizitzie si il platesti.
Cat despre 35000 euro tu nu ai voie sa depasesti vanzarea intr-un an peste acest plafon, daca da trebuie sa te declari platitor de tva sau o mai potzi face la cerere.
atentie 35.000 euro/12 luni= a nu se depasi lunar... grijinu este ca la cifra de afacerii pana ajungi la 100.000 de euro/an
olden a scris:

atentie 35.000 euro/12 luni= a nu se depasi lunar... grijinu este ca la cifra de afacerii pana ajungi la 100.000 de euro/an

Atentie anul fiscal nu este unul si acelas cu anul calendaristic.
ContSters42967, utilizator