Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj in timpul casatoriei

Se poate face partajul in timpul casatoriei si pentru ce motive?
Cu multumiri, Alexandru.
Nu, nu ati fost informat gresit. Cererea de divort se depune personal iar reclamantul trebuie sa fie prezent la fiecare termen.
"Daca la termenul de judecata in prima instanta reclamantul lipseste nejustificat si se infatiseaza numai paratul, cererea va fi respinsa ca nesustinuta" (art 616 Cod procedura civila)

Si, ca orice regula, are si exceptii:
Art. 614. - În faţa instanţelor de fond, părţile se vor înfăţişa în persoană, afară numai dacă unul dintre soţi execută o pedeapsă privativă de libertate, este împiedicat de o boală gravă, este pus sub interdicţie sau are reşedinţa în străinătate; în aceste cazuri, părţile se vor putea înfăţişa prin mandatar
romascanu, moderator
Cererea de divort se depune doar personal. Avand insa situatia dvs. procesul poate fi urgentat putin si se poate termina in 2-3 termene de judecata, daca sotia nu este de acord sau intr-un termen, daca doriti sa divortati din culpa comuna si va intelegeti pe toate capetele de cerere. Important este sa aveti in sala un martor comun, iar judecatorul sa doreasca audierea acestuia al primul termen de judecata. Un avocat v-ar ajuta foarte mult ca sa terminati rapid si elegant acest proces de divort.
Partajul in timpul casatoriei este exclus in situatia dvs.