Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... partaj inainte de divort
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

partaj inainte de divort

Sotul meu a facut o delapidare de 30.000 lei si un imprumut f mare la o banca , folosindu-se de semnatura mea, falsificand-o. As dori sa fac partajul foarte repede, dar acest lucru nu stiu daca e posibil inainte de divort. V-as ruga mult sa-mi spuneti daca exista vreo posibilitate de a face acest lucru si cum trebuie procedat.
Va multumesc anticipat!
~ Conținut șters la cerere ~
Eu cred ca ar trebui sa consultati un avocat.
Si apoi va trebui sa il angajati.O sa va judecati si cu banca.

avocat Claudiu Lascoschi
se poate face partaj inainte de divort, in anumite conditii.adreseazate unui avocat .
elnyy a scris:

Sotul meu a facut o delapidare de 30.000 lei si un imprumut f mare la o banca , folosindu-se de semnatura mea, falsificand-o. As dori sa fac partajul foarte repede, dar acest lucru nu stiu daca e posibil inainte de divort. V-as ruga mult sa-mi spuneti daca exista vreo posibilitate de a face acest lucru si cum trebuie procedat.
Va multumesc anticipat!

Partajul se poate face, în timpul căsătoriei, la cererea oricăruia dintre soţi sau la cererea creditorilor personali ai oricăruia dintre soţi cu îndeplinirea anumitor condiţii prevăzute de lege.
Pentru împărţirea bunurilor comune trebuie să existe motive temeinice. Existenţa motivelor temeinice este apreciată de instanţa judecătorească.
Soţii pot avea două categorii de datorii, şi anume: datorii personale şi datorii comune. În consecinţă, există două categorii de creditori: personali şi comuni.
Creditorii personali nu pot urmări bunurile comune, ci numai bunurile proprii ale soţului debitor. Dacă bunurile proprii ale soţului debitor nu sunt suficiente pentru acoperirea creanţelor creditorilor personali, aceştia pot cere împărţirea bunurilor comune, prin hotărâre judecătorească, însă numai în măsura necesară acoperirii creanţei. Acţiunea creditorilor personali pentru împărţirea bunurilor comune are caracter subsidiar. Acţiunea în justiţie se introduce împotriva ambilor soţi, astfel încât hotărârea să le fie opozabilă.