Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concedii medicale
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concedii medicale

Am si eu o nelamurire :
-ce contributii se retin din indemnizatia angajatului , pentru zilele de concediu medical , suportate de catre unitate? ( cas 10,5%, somaj 0.5% , CASS 5.5% si impozit 16%).
Iryna28 a scris:

buna,
vreau sa te intreb cum ai calculat CAS-ul=149. nu reusesc sa-mi dau seama...#-o

pentru zilele efectiv lucrate = 1216*10.5% = 128
pentru zilele de medical: 35% din 2022/21*6 = 202.2*10.5% = 21.31
BRATU ALINA a scris:

lucian si eu am crezut ca am calculat corect , pana cand contabilul firmei la care lucrez m-a avertizat ca la indemnizatia pe zilele de concediu medical pe care o suporta unitatea nu se calculeaza cass 5.5%, a spus ca exista si baza legala pentru acest lucru dar nu mi-a precizat exact actul normativ care reglementeaza acest lucru , de aici a pornit nelamurirea mea; si in continuare nu stiu ce sa fac.

Citez -Legea Nr. 399 din 30 octombrie 2006
"ART. 44
(1) Contributia de asigurari sociale de sanatate nu se datoreaza asupra indemnizatiilor reglementate de prezenta ordonanta de urgenta, cu exceptia contributiei de asigurari sociale de sanatate, datorata de angajatori pentru indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate suportate din fondurile proprii ale acestora.
(2) Contributia pentru concedii si indemnizatii nu se datoreaza asupra indemnizatiilor reglementate de prezenta ordonanta de urgenta, cu exceptia contributiei pentru concedii si indemnizatii, datorata de angajatori pentru indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate suportate din fondurile proprii ale acestora si, respectiv, a indemnizatiilor pentru accidente de munca si boli profesionale."