Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general exista vreo legatura intre declararea unei societai ca ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

exista vreo legatura intre declararea unei societai ca inactive prin ordin ANAF si starea ei la Registrul Comertului?

Daca o societate este declarata inactiva printr-un ordin al prsedintelui ANAF, atunci starea ei la Registrul Comertului , care este? Trebuie radiata,se prevede si la Registru starea ei de inactivitate, sau nu exista prevederi legale in acest sens.Daca aveti suport legislativ e perfect.Va multumesc!
As adauga aici si urmatorul aspect: cand e declarata inactiva ,primeste registrul comertului vreo instiintare in acest sens,trebuie sa apara si aici starea de inactivitate?
byly74, utilizator
Prin ordinul ANAF, societatea este declarata inactiva din punct de vedere fiscal. Starea de inactivitate va fi mentionata in cazierul fiscal. Organele fiscale nu recunosc tranzactiile efectuate cu firme inactive din punct de vedere fiscal.
Nu va obliga nimeni sa o radiati de la Registru.
Daca insa veti dori sa o radiati, va trebui sa solicitati certificat fiscal de la ANAF. Acest certificat vi se elibereaza doar daca veti rezolva problemele care au dus la declararea firmei ca inactiva din punct de vedere fiscal.