Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu pentru ramura comert incepand cu 1 ianuarie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu pentru ramura comert incepand cu 1 ianuarie 2011

Dupa ce va fi inregistrat, va fi publicat in MO si de la acea data va fi valabil noul CCM 2011 - 2014 si de la acea data se vor incheia noile Acte aditionale intre angajatori si angajati.
- exista inca ramuri ale economiei pt. care este in vigoare vechiul contract, cum ar fi comertul, transportul ; pentru aceste ramuri este valabil vechiul CCM si acela se aplica, inclusiv cu coef. prevazuti in aceste contracte. La comert m-am uitat si ultimul CCM este inregistrat la Min. Muncii cu nr. 42/11.02.2010 si publicat in MO din 24.02.2010, cu valabilitate de 1 an.
- pt. ramurile unde nu mai este valabil vechiul CCM salarul minim este cel prevazut prin Hotararea de Guvern, adica 670 lei.

In ct. colectiv de munca la nivelul ramurii comert, care este inca in vigoare, se precizeaza :
"Art. 39. – (1) Se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:
a) muncitori
1. necalificati = 1;
2. calificati = 1,2;
b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 1,2;
2. postliceala = 1,25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri = 1,3;
2. studii superioare de scurta durata = 1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficientii de salarizare de la alin. (1) se aplica la salariul minim negociat pe unitate care nu poate fi mai mic decat salariul minim pe ramura comert prevazut in prezentul contract colectiv de munca.
(3) Salarizarea personalului incadrat conform alin. (1) se va stabili tinand cont si de standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective.
(4) Salariul de baza minim brut negociat pentru un program complet de lucru de 170 de ore, in medie, este cu 50 lei mai mare decat salariul minim brut negociat in contractul colectiv de munca unic la nivel national."
Si atunci, in ex. dat, intrebarea mea este : [b salarul de baza minim negociat incepand cu 01.01.2011 pt. angajatii din ramura comert este (670+50)* coeficienti ?
Imi cer scuze pentru postul destul de lung.
CCM se aplica de la data inregistarii lui - art.25 alin.3 din Legea nr.130/1996.
Asta am scris ca momentan nu este inca valabil CCM 2011 - 2014. Ma interreseaza in mod direct calculul salariului de baza pentru ramura comert incepand cu 1.01.2011.
Multumesc mult
Salariul minim va fi de 670 + 50 = 720 lei la care veti aplica coeficientii din CCM la nivel de ramura.

De la data cand s-a inregsitrat CCMN se pot face modificarile respective raportate la salariul minim brut negociat.
Multumesc mult asta este raspunsul pe care il asteptam.