Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Trecere de la Intreprindere familiala la SRL?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Trecere de la Intreprindere familiala la SRL?

Buna ziua,

M-ar putea ajuta cineva cu un raspuns la intrebarea :se poate modifica o intreprindere familiala intr-un SRL si daca da ce anume ar trebui facut.Mentionez ca IF este deja platitoare de TVA insa cei 2 asociati (sot si sotie)ar dori sa-si incheie contracte de munca si sa plateasca CAS,Somaj ,sanatate la salarii.

Multumesc anticipat
Pot ramine IF, dar trebuie sa incheie contracte cu casa de sanatate, unde vor plati 5.5% si cu casa de pensii, unde vor declara un anumit venit, la care vor plati contributii de 31,3%. La casa de sanatate vor trebui sa plateasca si retroactiv, in functie de data la care a fost infiintata IF, pentru sase luni sau cinci ani.
Nu se poate transforma IF-ul in SRL. IF-ul este o entitate fara personalitate juridica si functioneaza in baza OG 44/2008 iar SRL-ul in baza Legii nr. 31/1990 a societatilor comerciale si are personalitate juridica. Pot insa sa functioneze concomitent.