Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general registru de incasari si plati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

registru de incasari si plati

Buna ziua ! Sunt agent de asigurari (PF) inregistrata la finante cu certificat de inregistrare si as dori sa va intreb in ce mod trebuie completat registrul de incasari si plati avand in vedere ca borderoul de plati de la firma cu care lucrez il primesc in luna urmatoare .De exemplu pentru incasarile din decembrie am primit borderou in ianuarie dar cheltuielile deductibile sunt pe decembrie.Imi cer scuze daca nu m-am exprimat prea pe inteles.
nu va incurcati in cheltuieli SIMPLU in registrul de incasari si plati se trec doar platiile si incasariile facute in luna respectiva.

NU PUTETI TRECE PLATI IN REGISTRU facute in anul PRECEDENT pentru anul in curs adica plati-chitante din anul 2010 in anul 2011.
doradragan, utilizator
Am inteles ca nu pot fi trecute cheltuieli din anul precedent,nu asta era problema,ci modul de completare.Borderoul cu incasarile pe ianuarie l-am primit pe 25 februarie(este datat in februarie 25 ) si cheltuielile le insirui cu data de ianuarie .Asta e dilema ,ca au date diferite si nu stiu cum sa le completez in registru.