Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Achizitii pe I.I.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Achizitii pe I.I.

Buna ziua. As dori precizari in urmatoarea situatie: I.I. neplatitoare de TVA, fara angajati. Poate cumpara de la PF -ce are acte de provenienta- o serie de produse, cu Borderou achizitie, NIR? Cum plateste marfa luata, ce acte trebuiesc intocmite? Daca se poate sa ma ajutati pt ca am cautat pe forum si am aflat ca se face un OP si cica s-ar inregistra in registrul de casa, dar pana acum nu am auzit ca la I.I. este cerut si acest registru. Multumesc anticipat.
george-neagu, moderator
Buna ziua!
Pentru achizitia de la persoane fizice se utilizeaza borderoul de achizitie. Pe baza borderoului se intocmeste NIR-ul.
Plata se face pe baza de dispozitie de plata care se trece in registrul de incasari si plati.Se poate plati si cu ordin de plata.
La borderoul de achizitie este bine sa aveti copii dupa cartea de identitate si certificatul de producator al vanzatorului.
Registrul de casa puteti sa il completati dar nu este obligatoriu.
Elis Ismail, Contabil