Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

vreau sa plec de la locul actual de munca unde sunt angajata pe perioada nedeterminata. mi se va acorda preaviz. in ce consta. doresc sa imi platesc singura cartea de munca pana imi gasesc alt job unde si cum procedez?
Preacizul se da cand urmeaza sa fi disponibilizat cu 20 zile lucratoare inainte de desfac. CIM.La expirarea preavizului se desface CIM
Pentru plata vechimii iti poti face contract la casa de pensii , casa de asigurari de sanatate si la AJOFM-somaj
Depinde de cum doriti sa se inceteze raportul de munca va putem spune situatiile in care se acorda preaviz.