Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Normele pentru controalele fiscale indirecte
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Normele pentru controalele fiscale indirecte

Prin Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, este reglementata posibilitatea administratiei fiscale de a realiza verificari ale modului in care persoanele fizice care nu sunt autorizate pentru desfasurarea unei activitati economice, declara si platesc impozitul asupra veniturilor realizate.

Proiectul de hotarare pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a procedurii de utilizare a metodelor indirecte se poate citi aici:

[ link extern ]
Guvernul României
Hotărâre nr. 248 din 17/03/2011
Publicată in Monitorul Oficial, Partea I nr. 191 din 18/03/2011
privind aprobarea Procedurii de aplicare a metodelor indirecte pentru stabilirea bazei impozabile ajustate

[ link extern ]
ContSters123067, utilizator