Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Comision de risc
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Comision de risc

Buna ziua,
Am un credit de nevoi personale cu ipoteca din 2008.Mi se percepe un comision de risc 0.26% aplicat la soldul creditului,platibili lunar in zilele de scadenta, pe toata perioada de derulare a Conventiei de credit.
La rubrica Conditii Speciale este adaugat in dreptul Comisionul de risc :
''Pentru punerea la dispozitie a creditului, Imprumutantul datoreaza Bancii un comision de risc, aplicat la soldul creditului,care se plateste lunar, pe toata perioada creditului:modul de calcul si scadenta/scadentele platii acestuia se stabilesc in Conditiile Speciale''
Intrebarea mea este: Daca eu am girat cu un imobil, platesc si o polita de asigurare pentru acel imobil,acel comision nu este abuziv si daca la sfarsitul platii creditului sau a platii anticipate Banca trebuie sa-mi returneze acel comision ?
Cine poate sa ma ajute la intrebarea aceasta?
Va multumesc!
Ecaterina-Elisabeta, utilizator
Sigur ca este abuziv acel comision, dar pentru ca acesta sa fie declarat nelegal trebuie actionat banca in instanta.
indiferent de modul cum va veti onora datoria legata de credit, adica la scadenta normala sau anticipat, nu aveti cum recupera acel comision de risc pe care il platiti lunar, in mod uzual, pe baza de solicitare scrisa. pentru a putea declara clauza respectiva abuziva trebuie sa sesizati ANPC si ulterior instanta de judecata competenta material si teritorial. daca sentinta definitiva si irevocabila ce se va pronunta declara caluza abuziva, atunci va puteti recupera acel comision, pe care, dvs il platiti lunar si este calculat la soldul creditului. oricum, succes ........... :)
Nu este obligatoriu ca actiunea in instanta sa fie precedata de sesizare prin ANPC. Dar este obligatoriu sa procedati la o conciliere directa prev de art. 720 ind 1 din C.Pr. Civ, altfel instanta va anula cererea ca fiind inadmisibila. Succese!