Forum Bani şi Afaceri ... Tedinţe imobiliare Cati ani vechime poate avea Prima Casa?
Discuție deschisă în Tedinţe imobiliare

Cati ani vechime poate avea Prima Casa?

Ma intereseaza cati ani vechime poate avea o casa pentru a o putea cumpara prin programul Prima Casa? Multumesc anticipat pentru raspuns. Violeta
Asta depinde de politica bancii care va acorda creditul. Banca este interesata ca in caz de neplata sa va poate executa silit in baza ipotecii pe care o constituiti asupra imobilului cumparat. Or, imobilul trebuie sa aiba valoare reala, de piata, mai mare decat valoarea creditului. Prin urmare, vechimea imobilului conteaza doar in masura in care acesasta ii scade valoarea de piata. De regula, locuintele vechi au valoare mica, chiar daca sunt mai bune decat cele relativ noi, adica de 10 - 15 ani.#-o