avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Mie mi se poate majora pensia?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Mie mi se poate majora pensia?

sunt pensionat din data de 3 noiembrie 2003,am 26 de ani grupa 1.doresc sa imi raspundeti daca pot beneficia de majorarea pensiei de la 1 ianuarie 2011 si daca acest lucru se realizeaza in mai multe etape deoarece in luna februarie 2011 nu mi-a fost majorata pensia.va multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:50, 3 Martie 2011
Ce stagiu complet de cotizare(nu cel total) este trecut la punctul(F)din decizia de pensionare ?
stagiul complet de cotizare este 30 de ani si 4 luni
Beneficiati de acesta majorare.Aceasta majorare se face intr-o singura etapa(care este si ultima).Daca nu ati primit-o inca,faceti o interventie la Casa locala si se va rezolva.Va redau o o interventie simpla:

Rog sa aplicati prevederile art.169 din legea 263/2010 in dosarul nr.115516

Multumesc mult pentru intelegere
28/02/2011 ora 11:32

RASPUNS: Sesizarea dvs. a fost înaintată Direcţiei Stabiliri şi Plăţi Beneficii pentru a fi verificate aspectele semnalate de dvs. şi pentru a se efectua recalcularea conform prevederilor art. 169 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice. 28.02.2011

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupe de munca ailito1234 ailito1234 Sotul meu a primit decizia de pensionare in data de 28.10.2002 Varsta 53 ani, 8 luni Varsta standard de pensionare - 62 ani si 1 luna Reducerea varstei ... (vezi toată discuția)
Punctaj suplimentar - pensie de invaliditate miti1956 miti1956 [quot]una ziua as dori sa ma lamuriti cu i problema ;am iesit la pensie de invaliditate gr. 3 dupa un infarct cu dosarul depus in 23 10 2007 si decizia din 05 ... (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa ii de munca Horhoianu Anastasia Horhoianu Anastasia Sunt pensionara la limita de virsta din octombrie 2005 si am lucrat 14 ani in grupa II . Cand beneficiez de marirea pensiei. (vezi toată discuția)