Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctaj suplimentar - pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctaj suplimentar - pensie de invaliditate

una ziua as dori sa ma lamuriti cu i problema ;am iesit la pensie de invaliditate gr. 3 dupa un infarct cu dosarul depus in 23 10 2007 si decizia din 05 03 2008. stagiu complet de cotizare ...35 ani stagiu realizat..31 ani dupa depunerea pe rind a mai multor adeverinte sporuri si grupe am primit la 16 03 2009 ultima decizie cu urmatoarele date ;stagiu complet de cotizare conf.legii19/2000....32 ani stagiu realizat..34 ani 6 luni in grupa 2....13 ani si 5 luni conditii speciale anterior 04/2001 7 ani 9 luni conditii normale ...4 ani 7 luni. stagiu asimilat...1 an 4 luni stagiu asimilat alte drepturi asig. sociale...3 luni . la punctul G e trecut ; puncte realizate cu s.v. in perioada 03 1970--03.1992 sipunctajul mediu 0,97903 Va rog sa-mi spuneti daca beneficiez acum de la 01.01.2011 de majorarile acordate si cind pot iesi la pensie la limita de virsta....sint nascut 29.10.1956....VA MULTUMESC ANTICIPAT CU MULTA STIMA MILIAN
1-Daca la punctul(G)din decizia datata 16/03/2009 se specifica puncte conf.O.U.G.209/2008,nu beneficiati de aceasta majorare de la 01/01/2011.
2-Limita de varsta la 59 ani reducere de 6 ani din 65.
la punctul G nu se specifica nimic. ce pot sa fac caci nu am primit in februarie nici o majorare? VA

Data post: Duminica, 13 Martie 2011, 10:12
la punctul G nu se specifica nimic. ce pot sa fac caci nu am primit in februarie nici o majorare? VA MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI CU STIMA MILIAN

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Faceti o interventie la Casa locala.Va redau o astfel de interventie:

Rog sa aplicati prevederile art.169 din legea 263/2010 in dosarul nr..............

Multumesc mult pentru intelegere
28/02/2011 ora 11:32 28

RASPUNS: Sesizarea dvs. a fost înaintată Direcţiei Stabiliri şi Plăţi Beneficii pentru a fi verificate aspectele semnalate de dvs. şi pentru a se efectua recalcularea conform prevederilor art. 169 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice. 28.02.2011
VA MULTUMESC INCA O DATA CU STIMA MILIAN