Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... avizare Sigla si Pagina de Internet de catre consiliul ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

avizare Sigla si Pagina de Internet de catre consiliul baroului??!!??

Art. 235 alin.1 lit. c) din Statutul profesiei de avocat prevede ca "sigla formei respective de exercitare a profesiei, avizata, in prealabil, de consiliul baroului;"

Art. 236 alin. 2 din Statutul profesiei de avocat prevede ca "Continutul si modul de prezentare a adresei de Internet se avizeaza, in prealabil, de consiliul baroului si trebuie sa respecte demnitatea si onoarea profesiei, precum si secretul profesional."

Care este procedura efectiva a avizarii unei sigle si a unei pagini de internet de catre consiliul baroului?

Multumesc.
Formulati o cerere de avizare catre Consiliul Baroului in baza celor 2 articole susmentionate, la care atasati sigla pe care intentionati sa o folositi si eventual adresa paginii de net sau pagina creata listata.
Consiliul analizeaza si daca e in regula va avizeaza cererile.
Mihaela Nevoie, Avocat