Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Certificarea declaratiilor fiscale-noi norme emise de ...
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Certificarea declaratiilor fiscale-noi norme emise de C.C.F.

Camera Consultantilor Fiscali a aprobat, prin Hotararea nr. 4/2011, noi norme privind certificarea declaratiilor fiscale anuale ale contribuabililor persoane juridice, cu exceptia celor pentru care este obligatorie auditarea.
Normele stabilesc principiile generale aplicabile activitatii de certificare a declaratiilor fiscale anuale ale contribuabililor persoane juridice, cu exceptia celor pentru care este obligatorie auditarea.

www.avocatnet.ro/content/art...

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Multumim de veste.

Desprinse din context, aceste norme mi se par firesti. Daca insa le incadrez in contextul normelor legale, dar si al practicii - incep sa imi pun multe semne de intrebare.
1. Primul ar fi la disproportia vadita intre gradul ridicat de "profesionalizare" al certificarii unei declaratii fiscale si utilitatea sociala foarte scazuta a respectivei operatiuni.
2. Al doilea priveste metodele alese de CCF pentru a realiza certificarea , sub aspectul oportunitatii - si , de ce nu - al utilitatii (justificarii) acestora.
Desigur, opiniile fiecaruia sunt binevenite daca aceste idei prezinta interes.