Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit vizarea decl. 101 de catre consultantul fiscal?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

vizarea decl. 101 de catre consultantul fiscal?

la contribuabili mici si mijlocii , este obligatorie viza consultantului fiscal pentru del. 101?:">
la contribuabili mijlocii trebuie viza unui consultant fiscal. Chestiunea avantajoasa e ca daca depuneti fara viza, veti primi doar o notificare, deoarece in lege nu exista prevazuta o amenda pt asa ceva.
la contribuabili mici nu trebuie .... majorirtatea declaratiilor de altfel pot fi depuse si fara stampila, cu mentiunea pe ele "valabil fara stampila"
Faptul ca este nevoie de viza unui consultant fiscal pentru societatile "mijlocii" este doar un zvon - prezentat drept stire de cei care intretin pagina respectiva pe acest site.
In general , cand cititi stirile - fiti foarte atent la timpul folosit, mai ales ca unii redactori nici nu prea stiu sa foloseasca corect limba romana. In cazul nostru insa - s-a spus ca exista un proiect de ordin ANAF. Dar ca toate proiectele - mai intai este dat ca sigur de toate redactiile de presa, apoi nu mai ajunge la semnat niciodata.

In concluzie : nu s-a schimbat nimic in prevederea care obliga la vizarea D101 de catre un consultant fiscal. Obligatia exista, dar fara nicio sanctiune.
Si probabil ca asa o sa ramana mult timp, pana cand va aparea o minte luminata care sa o scoata din lege. Deocamdata, "mintile luminate" din Fisc obliga administratiile financiare sa trimita notificari scrise (trimitere care costa bani) in care li se atrage atentia celor in culpa ca nu si-au realizat obligatia. Desigur, acestia vor ramane in continuare in culpa, caci nu au niciun motiv intemeiat de a o face, iar Fiscul ramane cu banii dati degeaba - din buzunarul nostru.

florinsavu a scris:

Faptul ca este nevoie de viza unui consultant fiscal pentru societatile "mijlocii" este doar un zvon - prezentat drept stire de cei care intretin pagina respectiva pe acest site.
In general , cand cititi stirile - fiti foarte atent la timpul folosit, mai ales ca unii redactori nici nu prea stiu sa foloseasca corect limba romana. In cazul nostru insa - s-a spus ca exista un proiect de ordin ANAF. Dar ca toate proiectele - mai intai este dat ca sigur de toate redactiile de presa, apoi nu mai ajunge la semnat niciodata.

In concluzie : nu s-a schimbat nimic in prevederea care obliga la vizarea D101 de catre un consultant fiscal. Obligatia exista, dar fara nicio sanctiune.
Si probabil ca asa o sa ramana mult timp, pana cand va aparea o minte luminata care sa o scoata din lege. Deocamdata, "mintile luminate" din Fisc obliga administratiile financiare sa trimita notificari scrise (trimitere care costa bani) in care li se atrage atentia celor in culpa ca nu si-au realizat obligatia. Desigur, acestia vor ramane in continuare in culpa, caci nu au niciun motiv intemeiat de a o face, iar Fiscul ramane cu banii dati degeaba - din buzunarul nostru.

vA CONTRAZICETI SINGUR :
"Faptul ca este nevoie de viza unui consultant fiscal pentru societatile "mijlocii" este doar un zvon" dupa care afirmati "Obligatia exista, dar fara nicio sanctiune. "

Iar referitor la ce ati zis dupa, eu am convingerea ca va fi reglementata o amenda pt astfel de abateri in viitorul apropiat
Cu tot respectul, dar domnul Savu nu "s-a contrazis singur". Dvs. ati rupt din context frazele si le-ati pus cap la cap.
Exista, dupa cum a spus si domnul Savu, un proiect de ordonanta, prin care vor fi obligate sa certifice declaratiile doar firmele mari si mijlocii.
Pana la transformarea acestui proiect, in act normativ, raman in vigoare [b]prevederile legale din prezent si anume art. 83 din Codul de Procedura Fiscala, care spune ca toate societatile trebuie sa-si certifice declaratiile anuale, cu exceptia celor pentru care este obligatorie auditarea situatiilor financiare. Este adevarat ca nu exista sanctiuni directe pentru nerespectarea acestui articol din Codul de Procedura Fiscala.

Mentiune: Proiectul de Ordonanta face trimitere la art. 105 din Constitutie, care spune ca "daca o ordonanta modifica o lege organica, ea trebuie sa fie aprobata de Parlament".
Codul de Procedura Fiscala este o lege organica.
Camera sesizata este Senatul, care ar fi trebuit sa se intruneasca in regim de urgenta (asa scrie in Constitutie), pentru aprobarea ordonantei.
Apoi proiectul, in forma aprobata de Senat, trebuie sa mearga la Camera Deputatilor, care de asemenea trebuie sa se intruneasca in regim de urgenta. De abia dupa aprobarea proiectului si de catre Camera Deputatilor si dupa publicarea lui in MO, se poate vorbi de modificari.
Ana Muntianu, Consultant fiscal