Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... facturi false
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

facturi false

cine raspunde pt facturi inreg. in contrabilitate daca sunt date de la firme care functioneaza dar nu au fost eliberate de ei .
In primul rand daca factura este nereala caracterul penal este evident.
Raspunde cel care a primit factura din partea firmei care a inregistrat factura si in solidar cu el si asociatii societati.
@cristiff , avand in vedere ca este un subiect delicat ,am sa-mi permit sa il mut intr-o alta sectiune,unde cu siguranta raspunsurile vor veni direct de la colegii avocati.
Răspund cei care au profitat de actele false. Contabilul răspunde numai dacă a avut cunoştinţă de faptul că sunt false. Cel mai probabil administratorii societăţii au urmărit să scoată de la impozitare sumele din facturi. Au săvârşit astfel 2 infracţiuni în concurs: fals în înscrisuri şi evaziune fiscală. Cam aceasta este tot ce pot să va spun la datele care mi le-aţi dat. Consultaţi un avocat !