Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata conform Legii 19/2000 - decizie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata conform Legii 19/2000 - decizie de respingere

Buna ziua,

Am urmatoarea problema: in decembrie 2010 s-a depus un dosar pentru acordarea pensiei la care stagiul de cotizare realizat era de 28 ani, 10 luni 15 zile. varsta titularei era de 52 ani si 11 luni (nascuta la data de 29.01.1958). Conform adeverintei eliberate de la fostul loc de munca, apar urmatoarele date: 01.03.1979-30.10.1979 si 05.05.1980-07.05.1982 - avand meseria muncitor necalificat/presator forja, iar in perioada 01.06.1983-01.04.1992 a fost incadrata in grupa I de munca, avand meseria de sortator forja.
S-a primit decizia cu refuz, in sensul ca varsta la data inscrierii la pensie este mai mica decat varsta standard de pensionare, iar stagiul de cotizare este mai mic decat stagiul complet de cotizare.
Nu a fost luata in calcul adeverinta acordata cu grupa I, deoarece in carnetul de munca a fost completata grupa a II-a, pentru aceeasi perioada.

V-as ruga sa-mi spuneti daca as avea vreo sansa in cazul in care depunem contestatie. de asemenea, cum sa procedez in situatia in care in carnetul de munca este trecuta alta grupa, desi, pentru muncitorii din forja se acorda grupa I.

Multumesc anticipat
in ianuarie 2019 ar iesi la pensie pt limita de varsta la 61 ani cu un stagiu complet de cotizare de 31 ani si se poate reduce varsta standard de pensionare (datorita grupei de munca) cu 1,6 ani (58 ani si 6 luni), iar anticipat poate iesi la pensie la varsta de 53 ani si 6 luni
Va multumesc pt raspuns, insa ma intereseaza daca avem vreo sansa sa contestam decizia de respingere a casei de pensii, intrucat d-na nu mai are loc de munca, avand ceva probleme grave cu ochii, fiindu-i anulata pensia de invaliditate. La aceasta varsta n-o mai angajeaza nimeni, mai ales ca are probleme.
Si cum pot dovedi ca a lucrat in grupa I , nu a II-a cum apare in carnetul de munca.