Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... trademark european asupra unui domeniu web
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

trademark european asupra unui domeniu web

Am inregistrat de curand un domeniu web de tipul cuvant.info . Pe cuvant exista un trademark european . Cuvant e de fapt numele unui joc de carti foarte popular .
Am doua intrebari :
1.Daca siteul construit pe acest nume de domeniu este de tip informativ ( extensia info il recomanda in acest sens ) , castigurile siteului provenind , in totalitate , din clicurile ce se dau pe reclamele postate pe site ( prin Google sa zicem ) , este aceasta o incalcare a trademarkului ?
2.Cum este posibil ca un cuvant din dictionar sa devina trademark ?
Reeditare mesaj
@edipav a scris:"poate fi o incalcare a dreptului la marca din moment ce dvs incasati bani din folosirea websiteului postat pe un nume de domeniu alcatuit din marca comunitara.

Practic va folositi de acel cuvant pentru obtinerea a cat mai multor accesari .

Este posibil ca un cuvant uzual sa devina marca."

@edipav:Va rog, in viitor, sa respectati Regulamentul de postare in forum si sa va abtineti sa invitati userii sa va abordeze in privat (publicitate mascata). Exista mesageria privata pentru acest lucru.

Observ ca intelegeti/cunoasteti multe lucruri, mai putin Regulamentul de postare in forum si nu inteleg, de ce incalcati atat de des, Regulamentul de postare in forum.

O seara placuta.
"Poate fi o incalcare a dreptului la marca din moment ce dvs incasati bani din folosirea websiteului postat pe un nume de domeniu alcatuit din marca comunitara.
Practic va folositi de acel cuvant pentru obtinerea a cat mai multor accesari" .

Am o intrebare suplimentara . Foarte multe siteuri se folosesc de cuvinte pentru a obtine bani din accesari venite ca trafic din motoarele de cautare . Exista tehnici speciale de promovare a siteurilor pe anumite cuvinte in motoarele de cautare .In urma accesarilor din motoarele de cautare pe aceste cuvinte se obtin castiguri .
Spre exemplu fiecare site isi propune sa se promoveze pe cateva cuvinte . Exista si un tag special , metakeywords se numeste , prin care autorul siteului incearca sa isi promoveze siteul . In marea majoritatea a cazurilor , folosirea acestor cuvinte ii aduce venituri sub o forma sau alta ( uneori prin vanzarea produselor din site , alteori prin accesari pe reclame etc ) .
In situatia in care numele domeniului nu este un trademark dar cuvantul sau cuvintele prin care se obtin accesarile deci si catigurile sunt trademark , avem de-a face cu o incalcare a trademarkului ?
Multumesc anticipat pentru raspuns .