Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Sunt functionar public?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Sunt functionar public?

Angajatii directiilor silvice din subordinea Regiei Nationale a Padurilor sunt functionari publici?
Scuze pentru greutatea cu care am raspuns,dar am facut "sapaturi" prin cartea de munca astfel incat sa va dau un raspuns cat mai "documentat":oops:Am fost "numita" in baza unui act aditional la contractul colectiv de munca(asa scrie in cartea de munca).:offtopic:Ar fi avut o mare relevanta daca eram...presedintele tarii!
Nu are cum sa fie un act aditional la contractul colectiv de munca :) doar contractul individual de munca....
Asta inseamna ca nu sunteti functionar public ci personal contractual :)
V-am "citat" din cartea de munca!!!!Deci...ce fac cu aceasta mutare "subita" la al zecelea termen de la o sectie la alta?
Dvs. trebuie sa aveti acasa o decizie de numire pe post. In preambulul acestei decizii trebuie mentionat temeiul legal in baza caruia s-a desfasurat concursul si care sta la baza angajarii. Daca in acest preambul se face cea mai mica referire la legea 188/1999, sunteti functionar public; daca, dimpotriva, se face referire la legea 53/2003 - Codul Muncii, sunteti personal contractual. In functie de textul legislativ mentionat, va puteti adresa instantei pentru dovedirea statutului dvs.
Se face referire la L53/2003-Codul Muncii.Asta inseamna ca depun la contencios aceasta decizie si urmeaza sa fie mutat iar dosarul?