avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Urgent rog lege prescriere datorii firme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Urgent rog lege prescriere datorii firme

Buna ziua sper ca postez in locul corect, nu am foarte multe legaturi cu contabilitatea. Daca nu va rog mutati topicul si spuneti-mi unde il pot gasi ulterior.
Sper ca cineva ma poate ajuta cu ceva sfaturi in problema mea.

PArintii mei au avut o firma care de cativa ani este in standby, nu se mai desfasoara nici o actiune pe ea.
Ieri am primit o adresa de la un vechi furnizor al firmei cum ca ar exista 2 facturi neachitate si penalitati din anul 2001.
Deocamdata noi nu avem acces la actele din acel an (sunt stocate intr-o incapere inchisa) si nu stim care este adevarul.

As dori sa stiu paragrafele de lege care se refera la prescrierea datoriilor intre agenti economici privati si termenul de valabilitate al actelor contabile precum si orice sfat experienta in aceste probleme. Multumesc anticipat!

Cel mai recent răspuns: Smart Contab Expert S.R.L. , Contabil 09:19, 29 Ianuarie 2009
Nu e corect.
Nu aveti ce face decat sa va aparati daca va deschid proces.
E posibil sa fi operat prescriptia si de aceea nu vor sa va arate.

avocat Claudiu Lascoschi
Am si eu o intrebare,si o mare rugaminte la dumneavoastra de a ma ajuta.Socrii mei au avut o firma care se ocupa cu reciclarea materiilor si materialelor refolosibile .Firma nu are activitate incepand cu 2005. Incercand sa fac ordine in actele firmei am constatat ca are datorii fata de stat .Debitele sunt din 2000,2002 si 2006.Se prescriu aceste debite si daca da conform carei legi?Ma intereseaza LEGEA pentru ca am dat un telefon la Administratia Financiara pentru a intreba si mi s-a raspuns ca aceste debite NU SE PRESCRIU.
relisor a scris:

Am si eu o intrebare,si o mare rugaminte la dumneavoastra de a ma ajuta.Socrii mei au avut o firma care se ocupa cu reciclarea materiilor si materialelor refolosibile .Firma nu are activitate incepand cu 2005. Incercand sa fac ordine in actele firmei am constatat ca are datorii fata de stat .Debitele sunt din 2000,2002 si 2006.Se prescriu aceste debite si daca da conform carei legi?Ma intereseaza LEGEA pentru ca am dat un telefon la Administratia Financiara pentru a intreba si mi s-a raspuns ca aceste debite NU SE PRESCRIU.

Asa este, din pacate.Se prescrie doar dreptul de a stabili obligatii fiscale.Cititi in Codul de Procedura Fiscala art 91,92,93.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriptia Gabriela71 Gabriela71 Buna seara va rog sa ma ajutati cu decretul 167/1958 in forma lui finala , adica cu toate reglementarile speciale multumesc gabriela19712002@yahoo.com (vezi toată discuția)
Bani de recuperat ContSters55557 ContSters55557 nu stiu daca va mai amintiti dar am scris in urma cu vreo cateva luni un subiect despre bani. imi spunea cineva ca pot fi recuperati daca nu au trecut 3 ani. 3 ... (vezi toată discuția)
Este decretul 167/1958 in vigoare? StefaniaEmerson StefaniaEmerson Este in vigoare decretul 167/1958 va rog? ART. 1 Dreptul la actiune, avind un obiect patrimonial, se stinge prin prescriptie, daca nu a fost exercitat in ... (vezi toată discuția)