Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Amortizare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Amortizare

1.Daca o societate are un contract de comodat pe o masina, si se emite o factura de reparatii si de piese de schimb, valoarea facturilor se amortizeaza pe 4 ani? daca are peste 1.800 valoarea? sau nu conteaza valoarea?
2.Pentru generalizare in cazurile obiectelor pentru care sunt contracte de inchiriere/comodat facturile de reparatii/decoratiuni se amortizeaza pe perioada contractului sau pe cat s-ar amortiza bunul repectiv si de la ce valoare in sus?
daca exista un contract de comodat, societatea deduce doar cheltuielile cu intretinerea , reparatiile si a pieselor de schimb
Amortizarea presupune repartizarea uniforma a cote-parti egale din valoarea de intrare a imobilizarilor, asupra cheltuielilor de exploatare, pe durata normala de utilizare
Adica, daca am decoratiuni pentru un restaurant la bag la cheltuieli pur si simplu? fara amortizare pe durata contractului conform alin. 11 litera c din art. 24. Nu inteleg ce cheltuieli aferente obiectelor inchiriate/comodate intra la amortizare si care nu.

Va multumesc anticipat!