Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bursa sociala vs ajutor social
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bursa sociala vs ajutor social

O studenta(cursuri de zi), cu varsta peste 30ani si care are intretinere un copil de
7 ani poate beneficia de ajutor social daca are bursa sociala de la facultate?
in acest moment veniturile sunt alocatii copil +bursa sociala (facultate).
poate lua bursa si ajutorul social in acelasi timp?
Problema este ca, daca copilul are peste 7 ani, doamna in cauza va trebui sa duca la primarie o adeverinta cum ca este in evidenta AJOFM in vederea cautarii unui loc de munca si va trebui sa presteze ore de munca in folosul comunitatii (gen spoit pomi, curatat santuri si vopsit garduri:D) Totodata, venitul total al familiei (in masura in care nu sunt decat cele 2 persoane) nu trebuie sa depaseasca 225 RON; ajutorul social primit de la primarie este egal cu diferenta dintre 225 RON si venitul (mai mic) al familiei respective.