Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Regulament intern 2011- intocmire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Regulament intern 2011- intocmire

Buna ziua. Sunt asistent manager la o firma si trebuie sa intocmesc regulamentul intern al firmei. Problema mea este ca nu am mai facut acest lucru pana acum. Banuiesc ca acest regulament trebuie intocmit conform noului cod al muncii, cel inca disputat. Exista un sablon ce trebuie sa il urmaresc atunci cand fac un astfel de regulament? Mentionez ca este o societate privata. Poate ma poate ajuta cineva cu un sfat.
Chair imi doresc sa pot face un regulament care sa oglindeasca perfect politica societatii si in acelasi timp sa fie usor de acceptat pentru salariat.
Va multumesc.
Regulamentul intern este un act juridic întocmit de angajator după consultarea cu sindicatul sau reprezentanţii salariaţilor, prin care se stabilesc o serie de drepturi şi obligaţii, reguli disciplinare şi proceduri de soluţionare a anumitor aspecte legate de raportul juridic de muncă.

Acesta trebuie să cuprindă în mod obligatoriu cel puţin următoarele dispoziţii cu privire la:
- reguli privind protecţia, igiena şi securitatea în muncă în cadrul unităţii – în această situaţie angajatorul este obligat să se consulte şi cu Comitetul de securitate şi sănătate în muncă;
- reguli privind respectarea principiului nediscriminării şi al înlăturării oricărei forme de încălcare a demnităţii – pentru stabilirea acestor reguli trebuie să se ţină seama de dispoziţii ale unor reglementări speciale;
- drepturile şi obligaţiile angajatorului şi ale salariaţilor – acestea decurg din lege, din Contractul colectiv de muncă aplicabil şi din Contractul individual de muncă încheiat cu fiecare salariat;
- procedura de soluţionare a cererilor sau reclamaţiilor individuale ale salariaţilor – prin regulamentul intern se pot stabili anumite mijloace de soluţionare a conflictelor, de preîntâmpinare a declanşării unor litigii care se pot soluţiona prin proceduri interne;
- reguli concrete privind disciplina muncii în unitate;
- abaterile disciplinare şi sancţiunile aplicabile;
- reguli referitoare la procedura disciplinară – angajatorul nu poate să se abată de la condiţiile procedurale stabilite prin acte normative;
- modalităţi de aplicare a altor dispoziţii legale sau contractuale specifice.

Un model de Regulamnet Intern gasiti aici:
www.avocatnet.ro/content/con...
Ce ar trebui sa contina actul aditional la regulamentul intern, dupa noile modificari din Codul Muncii?
Are cineva va rog vre-un model pentru : criterii de evaluare angajati+obiective de performanta individuale+procedura de evaluare angajati? ma intereseaza in special pentru domeniul IT
Intrati pe
[ link extern ]
si alegeti ce vi se potriveste unitatii dvs.