Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Regulament de ordine interioara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Regulament de ordine interioara

Ce trebuie sa contina un Regulament de ordine interioara?
observati prevederile art.258 din Codul muncii si 259-262.
Regulamentul intern cuprinde cel putin urmatoarele categorii de dispozitii:
a) reguli privind protectia, igiena si securitatea in munca in cadrul unitatii;
b) reguli privind respectarea principiului nediscriminarii si al inlaturarii oricarei forme de incalcare a demnitatii;
c) drepturile si obligatiile angajatorului si ale salariatilor;
d) procedura de solutionare a cererilor sau a reclamatiilor individuale ale salariatilor;
e) reguli concrete privind disciplina muncii in unitate;
f) abaterile disciplinare si sanctiunile aplicabile;
g) reguli referitoare la procedura disciplinara;
h) modalitatile de aplicare a altor dispozitii legale sau contractuale specifice;
i) criteriile si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor.

Regulamentul intern permite stabilirea in concret si in amanunt a unor reguli interne la nivel de unitate lasand practic fiecaruia dintre angajatori, in temeiul dreptului de organizare si functionare a unitatii si in functie de particularitatile activitatii pe care o desfasoara, posibilitatea de a-si stabili propriile reguli.

Nimic nu impiedica angajatorul ca in continutul regulamentului intern sa includa si alte dispozitii decat cele obligatorii prevazute de art. 242 din Codul muncii, cu singura mentiune ca acestea sa nu contravina dispozitiilor legislatiei in vigoare.

p.s.
Codul Muncii a fost numerotat , astfel incat articolele au acum o noua numerotare
Cornel Vasile, Consilier juridic
aveti un model regulament intern firma de transport international si national masini sub 3.5 tone pana la 20 salariati?
multumesc.
In sectiunea documente utile gasiti un model de R.I. pe care-l puteti adapta la acel angajator :

www.avocatnet.ro/content/con...
sau
[ link extern ]

Multumesc!