Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

sotia mea doreste ca copii dupa div sai poata lua in italia in vacante .copii sunt la mine .sunt obligat sai las in italia sau numai in tara .pensia de intretinere de cind se aplica de la inceputul div sau dupa terminare va multumesc
Copiii sunt la dvs. prin incredintare de catre instanta, sau pentru ca sotia este in Italia?
Oricum, daca nu s-a dezbatut inca custodia copiilor, trebuie sa stiti ca pensia alimentare se acorda de la data introducerii actiunii.
Daca vor fi incredintati mamei in custodie, poate lua copiii peste granita fara acordul dvs.
Daca vor fi incredintati de instanta la dvs. numai cu procura notariala de la dvs.
Marcel Mihalache, Avocat