Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare unilaterala salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare unilaterala salariu

Pana in anul 2006 am fost sef serviciu financiar la una din Sucursalele Petrom Sa.Odata cu privatizarea Petromului sucursala initiala s-a desfiintat si am fost trecuta in functia de economist industrie.
Noii manageri ne-au comunicat verbal ca nu ne vor fi afectate salariile.
Fara sa primesc vre-o decizie de diminuare a salariului si fara o anexa la Contractul individual de munca salariul a fost micsorat in mod drastic in perioada martie 2006- aprilie 2008
Mentionez ca am fost angajata PetromV pana in luna aprilie 2008 .
As avea vre-o sansa in instanta pentru recuperarea diferentelor de drepturi banesti??
Schimbarea salariului putea fi decisa in baza aceluiasi act prin care vi s-a schimbat si functia.
Intr-adevar, orice modificare a contractului individual de munca se face in baza unui act aditional, cu excepţia situaţiilor în care o asemenea modificare rezultă ca posibilă din lege sau din contractul colectiv de muncă aplicabil.
Dumneavoastra ati invocat art.360/1 din CCM la nivel de unitate ...ce prevede acest articol ? :-/
Daps am castigat procesul.Uraaa