Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cand ramane definitiva o HJ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cand ramane definitiva o HJ?

Cand ramane definitiva o HJ pentru a se putea investi cu formula executorie?
Art.376 al.1 c.proc.civ.
Se investesc cu formula executorie hotararile care au ramas definitive ori au devenit irevocabile, precum si orice alte hotarari sau inscrisuri, pentru ca acestea sa devina executorii, in cazurile anume prevazute de lege.
Va multumesc frumos. Ce spune legiuitorul stiu dar mai stiu si ca in practica este...invers.
Eu stiam ca pt a putea fi legalizata si investita o HJ, se verifica daca a fost promovata calea de atac.
Mai astept si alte pdv.
:coffee: