avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cand ramane definitiva o HJ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cand ramane definitiva o HJ?

Cand ramane definitiva o HJ pentru a se putea investi cu formula executorie?
Cel mai recent răspuns: Irina S. , utilizator 07:14, 11 Martie 2011
Art.376 al.1 c.proc.civ.
Se investesc cu formula executorie hotararile care au ramas definitive ori au devenit irevocabile, precum si orice alte hotarari sau inscrisuri, pentru ca acestea sa devina executorii, in cazurile anume prevazute de lege.
Va multumesc frumos. Ce spune legiuitorul stiu dar mai stiu si ca in practica este...invers.
Eu stiam ca pt a putea fi legalizata si investita o HJ, se verifica daca a fost promovata calea de atac.
Mai astept si alte pdv.
:coffee:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O astfel de sentinta; poate fi investita cu titlul executoriu?? Manole Dumitru Manole Dumitru O sentinta data de prima instanta, cu cale de atac, cu recurs in 15 zile de la comunicare; 1). Poate fi considerata ca fiind o hatarare \"Dfinitiva\" ? ... (vezi toată discuția)
Cand devine definitiva, potrivit art.377 cpc, o hj intr-o actiune in revendicare mobiliara? Irina S. Irina S. Cand devine definitiva, potrivit art.377 cpc, o HJ intr-o actiune in revendicare mobiliara (restituire autoturism) si cand o pot formula cererea de investire ... (vezi toată discuția)
Investirea cu formula executorie a hotararii inainte de a se solutiona recursul Georgiana111 Georgiana111 Se poate obtine hotarare executorie in cazul dreptului de vizita al copiilor in urma unui divort ,inainte sau dupa recurs (vezi toată discuția)