Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... scoaterea minorului din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

scoaterea minorului din tara

buna seara,as dori daca se poate sa ma lamuriti intr-o problema deoarece sunt plecata din tara si nu prea am unde gasi raspunsuri clare.sunt divortata si copilul este in custodia mea,m-ar interesa sa stiu daca pot sa-l iau cu mine din tara si ce acte mi-ar trebui.mai exista si faptul ca fostul sot mi-a retinut certificatul copilului si nu stiu daca pot scoate singura un alt duplicat.mii de multumiri si scuze daca nu sunt prea concreta
In privinta certificatului de nastere, puteti solicita singura eliberarea unui duplicat al acestuia de la Serviciul de stare civila unde a fost inregistrata nasterea minorului.
In privinta iesirii din tara impreuna cu minorul, aveti nevoie de hotararea de divort legalizata cu mentiunea definitiva si irevocabila in original si pasaport pentru minor.
Daca aveti hotararea jud. de incredintare, def. si irevoc. e suficient sa plecati din tara cu minorul. In baza acesteia ii faceti si pasaport si obtineti duplicat al certificatului de nastere.
Succes!
:vishenka:multumiri