Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasire tara cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasire tara cu minor

Problema: Minor,varsta 17 ani,parintii divortati(incredintat prin hotarare judecatoreasca catre mama).Ce acte sunt necesare pentru ca minorul sa paraseasca tara insotit de mama acestuia(in alte state membre UE)?
Multumesc.
Pentru ca minorul sa poata parasi tara insotit de mama sa este nevoie de urmatoarele acte:
-hotararea de divort ramasa definitiva si irevocabila
-certificatul de nastere al minorului
-hotararea de incredintare a copilului
Hotararea de divort legalizata cu mentiunea "definitiva si irevocabila" in original si pasaport pentru minor.
De asta imi era frica...pasaportul.In unul din mesaje apare ca trebuie,in altul nu.Eu nu stiam de necesitatea acestuia.Deci trebuie pasaport?.Intreb asta deoarece "sapand" pe internet am dat peste [ link extern ]
Aici scrie de pasaport pentru minori sub 14 ani.
Multumesc mult.
CorneanuAndreea, utilizator
Pt state UE e suficient buletinul minorului ( +hotararea jud. def. si irevoc.), unii vamesi cer si certif. de nastere, e bine sa il aveti + copii xerox.