avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasire tara cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasire tara cu minor

Problema: Minor,varsta 17 ani,parintii divortati(incredintat prin hotarare judecatoreasca catre mama).Ce acte sunt necesare pentru ca minorul sa paraseasca tara insotit de mama acestuia(in alte state membre UE)?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 13:52, 18 Iunie 2011
Pentru ca minorul sa poata parasi tara insotit de mama sa este nevoie de urmatoarele acte:
-hotararea de divort ramasa definitiva si irevocabila
-certificatul de nastere al minorului
-hotararea de incredintare a copilului
Hotararea de divort legalizata cu mentiunea "definitiva si irevocabila" in original si pasaport pentru minor.
De asta imi era frica...pasaportul.In unul din mesaje apare ca trebuie,in altul nu.Eu nu stiam de necesitatea acestuia.Deci trebuie pasaport?.Intreb asta deoarece "sapand" pe internet am dat peste [ link extern ]
Aici scrie de pasaport pentru minori sub 14 ani.
Multumesc mult.
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Iunie 2011
CorneanuAndreea, utilizator
Pt state UE e suficient buletinul minorului ( +hotararea jud. def. si irevoc.), unii vamesi cer si certif. de nastere, e bine sa il aveti + copii xerox.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort ContSters132975 ContSters132975 poate pleca in strainatate mama, dupa ce a obtinut hot de divort, impreuna cu copilul? trebuie si acordul tatalui daca fetita a fost incredintata mamei? (vezi toată discuția)
Parasirea tarii cu minorul - fara acordul tatalui deaconescu mircea deaconescu mircea in primul rand va salut pe toti care imi cititi mesajul..problema mea este urmatoarea: fosta mea prietena cu care am un copil ,un baietel (spun prietena ptr ca ... (vezi toată discuția)
Scoaterea minorului din tara daniele daniele buna seara,as dori daca se poate sa ma lamuriti intr-o problema deoarece sunt plecata din tara si nu prea am unde gasi raspunsuri clare.sunt divortata si ... (vezi toată discuția)