Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Refuz legitimare politie!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Refuz legitimare politie!

1. Ce se poate intampla daca refuz sa ma legitimez in fata unui agent de politie/jandarmerie pana la absurd, adica la sediul politiei sa nu le spun absolut nimic cu privire la identitatea mea.
2. Cat timp ma pot retine?
3. Ce consecinte poate sa aiba aceasta fapta presupunand ca nu mi se afla identitatea.
1) amenda de la 100-500lei
legea 61/1991 art33) refuzul unei persoane de a da relatii pentru stabilirea identitatii sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul politiei, la cererea ori la invitatia justificata a organelor de urmarire penala sau de mentinere a ordinii publice, aflate in exercitarea atributiilor de serviciu;
2) pana te identifica
3) nu exista sa nu se afle identitatea