Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Drepturile cetateanului fata de organe ale statului!
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Drepturile cetateanului fata de organe ale statului!

In ce conditii sunt obligat sa ma legitimez?
Sunt obligat sa ma legitimez de fiecare data cand un politits imi cere actele?
Am voie sa filmez organele statului in actiune?!(daca nu au delimitat un spatiu precis al interventiei)
In ce conditii pot fi incatusat si luat(invitat) la sectia de politie?!
Legea 61/1991
art.2
Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
....
31) refuzul unei persoane de a da relaţii pentru stabilirea identităţii sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul poliţiei, la cererea ori la invitaţia justificată a organelor de urmărire penală sau de menţinere a ordinii publice, aflate în exercitarea atribuţiilor de serviciu;
.....