Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Redeschidere activitate srl cu asociat unic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Redeschidere activitate srl cu asociat unic

Buna ziua,

In fapt lucrurile stau asa: detin o societate al carui administrator si asociat unic sunt, srl-ul cu domeniul principal de activitate transport national de marfuri are activitatea suspendata din 2009 (pentru 3 ani), in proprietatea societatii este un camion pe care eu acum doresc sa-l vand. Cum trebuie sa procedez intr-o astfel de situatie? Trebuie sa redeschis activitatea srl-ului, apoi sa vand camionul, dupa care sa resuspend activitatea sau sa lichidez firma? Practic nu doresc reinceperea activitatii ci doar vanzarea camionului. Ce solutii imi propuneti si care ar fi documentatia necesara si costurile implicite.
Astept cu interes raspunsuri si va multumesc anticipat!
incetare suspendare, vanzare camion, dizolvare firma (cu lichidare), costurile sunt in functie de registrul comertului +/- lichidator.
Ce inseamna +/- lichidator? Am nevoie de lichidator chiar daca sunt asociat unic? Dupa vanzarea camionului pot opta iar pentru suspendarea activitatii soc, in ideea ca la finalul celor 3 ani de suspendare firma va fi lichidata din oficiu? Multumesc.