Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum pot verifica daca angajatorul m-a inregistrat ca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum pot verifica daca angajatorul m-a inregistrat ca salariat cu forme legale conform 2011

cum pot afla daca angajatorul m-a inregistrat la el in revisal, practic dupa vechiul cod al muncii am carte de munca inregistrata, si daca imi plateste toate contributiile. Inainte de 2011 era simplu (mergeai la ITM scoteai CM).Acum care este metoda de a afla daca ai vechimea inregistrata in Cm electronica? Ei nu-si faceau datoria nici inainte, ca sa opereza la zi in CM,dar acum? Am lucrat la patron 6 luni dintre care doar o luna am pe cartea de munca, si cand am aflat nu mi-a venit sa cred, imi facuse contract de munca in primele 2 sapt de lucru. Deci muncesti 10 ani si patronii platesc contributii pentru 2 ani,ca un exemplu.
interesati-va la CASMB, admin. financiara de care apartine angajatorul
va multumesc
O modalitatea concreta de a afla daca angajatorul v-a platit sau nu contributiile este sa sesizati in scris ANAF-ul.
De asemenea, puteti depune o solicitare in acest sens si la AJOFM, Casa de Pensii sau Casa de Asigurari de Sanatate.