Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PARTAJ TITLU DE PROPRIETATE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PARTAJ TITLU DE PROPRIETATE

Buna ziua

In 1988 am cumparat partea care ii revenea unchiului meu din mostenirea bunicilor mei(o casa la tara si terenul aferent),cealalta parte fiind mostenita de tatal meu.In acel contract de vanzare cumparare scrie ca am cumparat doar casa,pamintul trecind in proprietatea statului(asa erau legile).In 1992 s-a emis titlul de proprietate al acelui teren pe numele tatalui si al unchiului meu.In 2001 tatal mau a decedat si cind am facut succesiunea pe acel titlu ,unchiul meu a dat declaratie notariala ca acel pamint din curte apartine tatalui meu iar notariatul a trecut acel pamint pe numele meu.In 2006 a murit si unchiul meu,iar verisorul si matusa mea au facut succesiunea(tot in 2006) neavind acest pamint trecut in titlul de mostenire.Mentionez ca pe acel titlu mai este trecut si un alt teren extravilan pe care
l-am mostenit impreuna cu matusa si verisorul.As dori sa fac partajul.Intrebarea mea este daca verisorul si matusa mea pot sa ceara anularea certificatelor de mostenitor si sa revendice acel pamint din curte.
Multumesc

.

Daca ati cumparat mostenirea si mai sunt si alti mostenitori va trebui sa faceti partajul.
Ar fi bine sa mergeti sa vada un avocat actele.
Multumesc