Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

In anul 2006 tatăl si unchiul meu au făcut succesiunea dupa bunica mea.A fost împărțit doar pământul extravilan in mod egal. Casa părintească cu terenul de 1000 m nu a fost obiectul succesiunii deoarece bunica mea a facut act de vanzare - cumpărare al casei pe numele părinților mei in 1987, la moartea bunicului meu.In prezent, tatal si unchiul meu sunt decedați, dar moștenitorii lui, respectiv, verișorii mei au pretenții asupra terenului aferent casei de 1000 m.Mentionez că bunicii mei i-au construit o casa unchiului meu, pe care acesta ă vândut- o .Ce se poate face in acesta situatie?

Rudele mele considera ca au dreptul pentru ca in Actul de proprietate este trecut atât pământul extravilan cat si cel intravilan.La momentul vânzării casei , in act nu a fost trecut terenul aferent casei, pentru ca atunci, in regimul comunist asa era.
Panici Doinita, utilizator
Nu au ce sa mai faca la acest moment.
Asta daca actul de vanzare cumparare a fost incheiat legal.
Daca terenul era proprietatea comuna, a bunicului si bunicii, trebuia si acela inclus in masa succesorala
Cabinet Avocat Tudor Mihai, Avocat
Cabinet Avocat Tudor Mihai a scris:

Nu au ce sa mai faca la acest moment.
Asta daca actul de vanzare cumparare a fost incheiat legal.
Daca terenul era proprietatea comuna, a bunicului si bunicii, trebuia si acela inclus in masa succesorala