avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

In anul 2006 tatăl si unchiul meu au făcut succesiunea dupa bunica mea.A fost împărțit doar pământul extravilan in mod egal. Casa părintească cu terenul de 1000 m nu a fost obiectul succesiunii deoarece bunica mea a facut act de vanzare - cumpărare al casei pe numele părinților mei in 1987, la moartea bunicului meu.In prezent, tatal si unchiul meu sunt decedați, dar moștenitorii lui, respectiv, verișorii mei au pretenții asupra terenului aferent casei de 1000 m.Mentionez că bunicii mei i-au construit o casa unchiului meu, pe care acesta ă vândut- o .Ce se poate face in acesta situatie?

Rudele mele considera ca au dreptul pentru ca in Actul de proprietate este trecut atât pământul extravilan cat si cel intravilan.La momentul vânzării casei , in act nu a fost trecut terenul aferent casei, pentru ca atunci, in regimul comunist asa era.
Ultima modificare: Miercuri, 23 August 2017
Panici Doinita, utilizator
Cel mai recent răspuns: Panici Doinita , utilizator 19:34, 23 August 2017
Nu au ce sa mai faca la acest moment.
Asta daca actul de vanzare cumparare a fost incheiat legal.
Daca terenul era proprietatea comuna, a bunicului si bunicii, trebuia si acela inclus in masa succesorala
Ultima modificare: Miercuri, 23 August 2017
Cabinet Avocat Tudor Mihai, Avocat
Cabinet Avocat Tudor Mihai a scris:

Nu au ce sa mai faca la acest moment.
Asta daca actul de vanzare cumparare a fost incheiat legal.
Daca terenul era proprietatea comuna, a bunicului si bunicii, trebuia si acela inclus in masa succesorala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj titlu de proprietate DA2011 DA2011 Buna ziua In 1988 am cumparat partea care ii revenea unchiului meu din mostenirea bunicilor mei(o casa la tara si terenul ... (vezi toată discuția)
Legalitate contract vanzare-cumparare BogdanH BogdanH Buna seara, Incerc sa va expun cat mai succint problema mea, desi e destul de stufoasa, dar as avea nevoie de ceva sfaturi Tatal meu a decis ca sa isi ... (vezi toată discuția)
Succesiune nedezbatuta m50maria m50maria Bunicul meu a murit in dec 1984.In urma decesului nu s-a făcut succesiunea.Daca între timp unul din cei 5 frați ai mamei,deja mort,a demolat casa care era ... (vezi toată discuția)