Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... urgent, va rog, pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

urgent, va rog, pensie de intretinere

Prin Hotarare judecatoreasca s-a stabilit plata unei pensii de intretinere de 1/6 din veniturile nete realizate lunar, de la data introducerii actiunii. Ordonanta de poprire comunicata spune astfel: ordona infiintarea popririi asupra a 1/3 din veniturile nete realizate lunar de debitor, incepand cu data introducerii actiunii si pana ajungerea la zi, respectiv data pronuntarii hotararii, iar dupa aceea infiintarea popririi asupra a 1/6 din veniturile nete realizate de debitor si pana la terminarea studiilor.
Cum se poate remedia o astfel de neconcordanta intre hotarare si ordonanta de poprire?
Cu multumiri.
S-a dispus poprirea unei treimi din salariu pentru a se recupera mai repede lunile restante şi 1/6 pentru pensie de întreţinere când se va ajunge cu plata ei la zi. Nu este o neconcordanţă.
Ma scuzati dar nu prea inteleg, desi in hotarare se dispune 1/6, ordonanta dispune 1/3 lunar, pana la ajungerea la zi, apoi retinerea de 1/6.
Mie nu mi se pare a fi acelasi lucru.
Cu multumiri.