Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... impozit pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

impozit pensie

Va rog un sfat,
Care este procentul pentru care se calculeaza impozitul la pensiile peste 750 lei.Respectiv la o pensie de 1900 lei?
Dvs. achitati CASS 5,5 % pentru diferenta dintre minimul de 740 lei si cuantumul maxim al pensiei, adica 1900 lei.
Conform art. 69 din Codul Fiscal , venitul impozabil lunar din pensii asupra caruia se aplica cota de impozit de 16% se stabileste prin deducerea din venitul din pensie a unei sume neimpozabile lunare de 1000 lei si a contributiilor obligatorii calculate, retinute si suportate de persoana fizica.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Pensie bruta : 1900.
1. Cass se calculeaza la suma ce depaseste 740 lei, adica: 1900-740=1160x5,5%=64 lei
Impozitul se calculeaza la suma ce depaseste 1000 de lei din care se scade CASS-ul, adica:
1900-1000-64= 134 lei.
Pensia neta: 1900-64lei(CASS)- 134 lei ( impozit) =1702 lei
multumesc