avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... impozit pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

impozit pensie

Va rog un sfat,
Care este procentul pentru care se calculeaza impozitul la pensiile peste 750 lei.Respectiv la o pensie de 1900 lei?
Cel mai recent răspuns: leusan , utilizator 09:46, 1 Noiembrie 2012
Dvs. achitati CASS 5,5 % pentru diferenta dintre minimul de 740 lei si cuantumul maxim al pensiei, adica 1900 lei.
Conform art. 69 din Codul Fiscal , venitul impozabil lunar din pensii asupra caruia se aplica cota de impozit de 16% se stabileste prin deducerea din venitul din pensie a unei sume neimpozabile lunare de 1000 lei si a contributiilor obligatorii calculate, retinute si suportate de persoana fizica.
Ultima modificare: Miercuri, 31 Octombrie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Pensie bruta : 1900.
1. Cass se calculeaza la suma ce depaseste 740 lei, adica: 1900-740=1160x5,5%=64 lei
Impozitul se calculeaza la suma ce depaseste 1000 de lei din care se scade CASS-ul, adica:
1900-1000-64= 134 lei.
Pensia neta: 1900-64lei(CASS)- 134 lei ( impozit) =1702 lei
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitare pensii lucyfer lucyfer Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneti daca pensiile se impoziteaza pe intreaga suma,sau de la o anumita suma in sus,cu ce procent si care este legea care ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza corect cass-ul la pensie? Neta Neta Intr-un articol am citit ca din pensia avuta se scade (la vremea respectiva) 830 ron si apoi se aplica 5,5%. Verificand pe cuponul meu de pensie am constatat ... (vezi toată discuția)
Impozit și cas la pensie gelu0808 gelu0808 Buna ziua. Dacă mi-a fost reținut impozit și CAS din salariu timp de 30 de ani, de ce se continua impozitarea și retinerea CAS la pensie dacă se ... (vezi toată discuția)