Forum Discuţii juridice Executare silită Daca se poate...
Discuție deschisă în Executare silită

Daca se poate...

In cazul in care s-a inceput executarea silita in baza unui titlu executoriu constand intr-o hotarare judecatoreasca impotriva bunurilor imobile....se poate cere in acelasi dosar de executare si urmarirea bunurilor mobile ale aceluiasi debitor?
mentionez ca dosarul se afla la stadiul de somatie de plata notata in cartea funciara.
intreb deoarece suma de executat nu este foarte mare si executarea pe bunurile mobile se poate cred face mai repede (bunurile imobile sunt de valori mari iar in conditiile actuale de piata nu cred sa se poata executa rapid)
multumesc
desigur.
in fapt, legea prevede explict ca recuperarea creantei sa fie efectuata asupra bunurilor cel mai usor vandabile(cu o conditie-sa indestuleze valoarea creantei).in acest sens, puteti sa remiteti o cerere catre executorul judecatoresc in care sa prezentati lista cu bunurile mobile detinute si asupra carora sunteti de acord a se face executarea silita.
nu am gasit in c.p.c. un articol care sa prevada explicit
problema mea este mai exact urmatoarea...am o creanta de 25000 eur
debitorul detine 2 autoturisme cu o valoare de cca 10.000 eur amandoua si o pensiune de cca 2-300 000 eur. nu are de gand sa plateasca de buna voie desi i-am spus ca daca face o plata partiala il pot astepta si cateva luni.s-a notat somatia de plata imobiliara in cartea funciara. acum am aflat ca detine in proprietate si autoturismele....si ma gandeam ca sunt mai usor vandabile si macar acopera o parte din creanta....asta pt ca pana se vinde un imobil la ora actuala pe o suma atat de mare poate dura fff mult si asa m-am judecat cu el 5 ani...
multumesc
Mergeti la executor si discutati aceste detalii. Puteti cere executarea asupra bunurilor mobile, daca stiti ca detine astfel de bunuri.