avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacere cim cu art.61,lit.a
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacere cim cu art.61,lit.a

Buna ziua,din nou,cum v-am mai scris,astazi am primit acasa o notificare,prin care sunt invitata la fostul loc de munca ptr.a mi se desface cim-ul cu art.61,lit.a,din codul muncii.In aceste conditii,pot sa beneficiez de indemnizatie de somaj?Daca sesizez ITM-ul am vreo sansa de a rezolva aceasta problema?Va rog mult,astept un raspuns:sorry:
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:07, 17 Martie 2011
ionelabejenaru a scris:

Buna ziua,din nou,cum v-am mai scris,astazi am primit acasa o notificare,prin care sunt invitata la fostul loc de munca ptr.a mi se desface cim-ul cu art.61,lit.a,din codul muncii.In aceste conditii,pot sa beneficiez de indemnizatie de somaj?Daca sesizez ITM-ul am vreo sansa de a rezolva aceasta problema?Va rog mult,astept un raspuns:sorry:


buna ziua! art. 61 lit. a) nu va da dreptul la somaj. S-a efectuat cercetarea disciplinara?
Ce cercetare disciplinara?Cand am fost ultima data la ei,mi-au spus sa-mi dau demisia si eu am refuzat,i-am rugat sa ma dea in somaj ptr ca nu pot sa merg la locul de munca,oferit de ei,fiind in alta localitate,iar ei mi-au spus ca daca ma dau in somaj nu mai pot angaja pe altcineva in locul meu,pe acelasi post.
ionelabejenaru a scris:

Ce cercetare disciplinara?Cand am fost ultima data la ei,mi-au spus sa-mi dau demisia si eu am refuzat,i-am rugat sa ma dea in somaj ptr ca nu pot sa merg la locul de munca,oferit de ei,fiind in alta localitate,iar ei mi-au spus ca daca ma dau in somaj nu mai pot angaja pe altcineva in locul meu,pe acelasi post.


Iata ce prevede art. 61 Art. 61. - Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
a) in cazul in care salariatul a savarsit o abatere grava sau abateri repetate de la regulile de disciplina a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de munca, contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern, ca sanctiune disciplinara;

iar la art 62 alin (1*1) In cazul in care concedierea intervine pentru motivul prevazut la art. 61 lit. a), angajatorul poate emite decizia de concediere numai cu respectarea dispozitiilor art. 263-268.

Art. 263 - 268 cuprind cercetarea disciplinara
ionelabejenaru a scris:

Buna ziua,din nou,cum v-am mai scris,astazi am primit acasa o notificare,prin care sunt invitata la fostul loc de munca ptr.a mi se desface cim-ul cu art.61,lit.a,din codul muncii.In aceste conditii,pot sa beneficiez de indemnizatie de somaj?Daca sesizez ITM-ul am vreo sansa de a rezolva aceasta problema?Va rog mult,astept un raspuns:sorry:


1. incetarea c.i.m. in baza art.61 lit.a C.mun. nu va posibilitatea de a beneficia de somaj.

2. Nu stiu in ce masura va poate ajuta o sesizare la ITM in aceste conditii ... ei nu pot controla legalitatea convocarii dvs la comisia de disciplina.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concedierea angajatului Frau.Maria Frau.Maria Care este procedura pentru concedierea unui angajat cu CIM pe perioada nedeterminata pentru abateri disciplinare? (vezi toată discuția)
Desfacere contract adelinepiper adelinepiper O societate poate sa desfaca un contract de munca disciplinar daca angajatul este in concediu medical. va rog si temei legal.... (vezi toată discuția)
Somaj ? miluma miluma Pot sa cer somaj daca am contractul de munca desfacut cu art.61 alin(1) lit.a din codul muncii? (vezi toată discuția)