Forum Discuţii juridice Executare silită Evacuare silita neaprobata
Discuție deschisă în Executare silită

Evacuare silita neaprobata

Buna ziua,
Am si eu o problema.

Acum ceva vreme am castigat o licitatie a unui apartament scos de un creditor care nu a primit banii de la proprietar.
In urma licitatiei, am facut intabulare, am acte de proprietate clare.
Am depus cerere la sectorul 2 sa se evacueze din casa persoana pentru ca acum eu sunt proprietar de drept - asa am fost sfatuit de executorul la care s-a tinut licitatia.

Raspunsul de la sectorul 2 a fost, paradoxal, desi eu am platit banii deja, am ACHITAT, am acte de proprietate clare pe casa, ca NU EXISTA MOTIVE INTEMEIATE PT EVACUARE.

Cum sa nu existe din mom ce eu am acte si am platit.
Executorul spune ca este un gest abuziv al sectorului 2 dar nu poate sa faca nimic decat sa tot trimita dosarul pana se aproba.Si ca nu este singura situatie, mai sunt dosare chiar de anul trecut.
Si mai spune ca este singurul sector unde se intampla, la celelalte se dau aprobarile asa cum trebuie.

Sunt disperat, nu stiu ce sa fac pentru ca acum am o situatie penibila.
Am dat banii, am act de proprietate dau nu pot sa intrau in casa pentru ca nu-mi aproba.

Sa intru cu fortza?

Nu stiu ce sa fac si nu inteleg de ce nu mi se face dreptate.

Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Multumesc mult pentru raspunsuri, mi-au fost utile.
Acum am alta problema.
Am evacuat, am rezolvat, acum vreau sa vand.
Am avut un cumparator chiar hotarat dar la notar, cand a vazut ca este cu lictatie, nu a mai vrut.
Povestee pe care mi-a spus-o pare incredibila - ca acum 6 ani a mai cumparat o casa tot de un vanzator care o luase cu licitatie. Iar dupa 3 ani a fost dat in judecata si el si vnzatorul si cumparatorul si executorul de catre cel scos in strada.
Motivatia a fost un fel de chichita avocateasca - ca nu s-a evaluat corect imobilul.
Si ca ar fi si castigat prima data asa ca potentialul meu cumparator s-a vazut pus in situatia sa angajeze avocati sa se apere.
Eu nu mai stiu ce sa zic.
Nu trebuia sa fie o hotarare judecatoreasca definitiva si ireocabila?
Se poate asa ceva sau a fost doar un motiv?
Ma astept la orice in Romania asta chinuita si cu probleme de legisatie.

Va multumesc anticipat.
Executarea silita odata desavarsita (finalizata) nu mai poate fi atacata.
In cazul Dvs. proprietarul anterior poate formula doar o cerere de evictiune privind imobilul adjudecat.
Cererea de evictiune se poate formula in termen de 3 ani de la data inscrierii actului de adjudecare, in cazul imobilelor inscrise pentru prima data in cartea funciara in temeiul actului de adjudecare.
In cazul in care imobilul era deja inscris in CF, in termen de 3 ani de la data inscrierii dreptului de proprietate in favoarea dobanditorului anterior. Vezi art. 520 Cod de procedura civila.
Buna ziua,
Inteleg ca nu mai ppoate fi atacata evacuarea.
Multumesc pentru promptitudine dar marturisesc ca nu inteleg termenul de evictiune.
Am incercat sa ma lamuresc pe internet dar nu mi-a iesit.
Ati putea sa-mi spuneti mai clar, pe intelesul meu, sunt in vreo primejdie sau nu?
Adica poate debitorul - in termenul acesta de trei ani - sa ma acuze de ceva sau nu?

Caci nu este firesc, zic eu.
Eu partcipat la o licitatie perfect legala, am dat exact cati bani s-au solicitat de catre executorul care a evaluat.
Eu nu am nici o implicare as zice eu.

Sau am?

Multumesc
Pana la urma ce mai doreste aceasta "MIDALA"? A cumparat, a scapat de chirias, acum vinde ce a cumparat si unde mai are probleme? Sau doreste sa aiba acele informatii juridice suplimentare pentru a se pune la adapost de ilegaliitati ulterioare care le-ar putea face? Intreb,pur si simplu!
Stimate domn TUDORIOAN

Mi s-ar parea de bun simt daca nu ati face judecati de valoare in ceea ce priveste persoana mea intrucat eu nu mi-am permis in ceea ce va priveste.

In al doilea rand am crezut ca aici se dau si se primesc sfaturi legale pentru diferite situatii - asta a fost motivul pentru care am cerut ajutor.

In al treilea rand, daca nu aveti nimic de spus in afara de acuze nefondate, va rog sa va abtineti.

In al patrulea rand, daca ati fi urmarit topicul ati fi vazut ca ma protejez impotriva unor ilegalitati care ar putea sa mi se intample mie si nu pe care as vrea sa le fac.

In speranta ca s-a inteles ceea ce am vrut sa spun, multumesc D-nei Executor pentru amabilitate.

Cu stima,