Forum Discuţii juridice Executare silită Eliberare imobil executat
Discuție deschisă în Executare silită

Eliberare imobil executat

Buna ziua.
Urmeaza sa particip la o licitatie a unui Imobil exectat de banca. In cazul in care eu castig licitatia, cum intru in posesia imobililui? Mentionez ca persoanele care detin imobilul sunt persoane fizice ce detin o agentie imobiliare in oras si mai multe afaceri locale de tip service. Ma intereseaza pentru evacuarea imobililui care sunt pasii ? cat dureaza si care sunt riscurile ? Multumesc.
Vorbiti cu executorul.
Multumesc pentru raspunsul rapid insa nu am inteles nimic concludent. Executorul mi-a spus ca el se baga pe partea de licitatie, insa eliberarea pot sa o fac cu un alt executor. Si eu am tot citit variante ca nu se baga unii peste altii. Si scuze ... Scuze !
art 856 cod procedura civila
Intabularea dreptului de proprietate și punerea în posesie a adjudecatarului
(1) Odată cu predarea către adjudecatar a unui exemplar al actului de adjudecare, executorul judecătoresc va solicita de îndată, din oficiu, intabularea în cartea funciară a dreptului de proprietate al adjudecatarului, pe cheltuiala acestuia, chiar și în cazul în care adjudecatar este însuși terțul dobânditor care avea deja dreptul înscris în cartea funciară. În cazul în care dreptul dobândit de adjudecatar era înscris în mod provizoriu, nu se va dispune decât înscrierea provizorie.
(2) La cererea adjudecatarului, acesta va fi pus în posesia imobilului adjudecat de către executorul judecătoresc, actul de adjudecare constituind titlu executoriu împotriva tuturor persoanelor arătate la art. 854 lit. i). Dispozițiile art. 664 și următoarele sunt aplicabile.