Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prescriere lipsa autorizatie constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prescriere lipsa autorizatie constructie

Buna ziua,

ce se poate face in cazul unui vecin de bloc ce a facut modficari la structura de rezistenta in apartament dar invoca, dovedit, trecerea termenului de prescriere de 2 ani a dreptului de constatare si aplicare a contraventiei conform Legii 50/1991?
Chiar nu se poate face nimic pentru a-l obliga sa remedieze situatia?

Va multumesc
Selenus a scris:

Buna ziua,

ce se poate face in cazul unui vecin de bloc ce a facut modficari la structura de rezistenta in apartament dar invoca, dovedit, trecerea termenului de prescriere de 2 ani a dreptului de constatare si aplicare a contraventiei conform Legii 50/1991?
Chiar nu se poate face nimic pentru a-l obliga sa remedieze situatia?

Va multumesc

Ma scuzati, dar cred ca am gasit singur raspunsul
Lege 50/1991, art 37 alin 5

(5)Construcţiile executate fără autorizaţie de construire sau cu nerespectarea prevederilor acesteia, precum şi cele care nu au efectuată recepţia la terminarea lucrărilor, potrivit legii, nu se consideră finalizate şi nu pot fi intabulate în cartea funciară. În această situaţie se aplică în continuare sancţiunile prevăzute de lege.

Deci practic atat timp cat nu are autorizatie fapta curge continuu pentru ca in acceptiunea legii fapta -constructia (modificarea) nu este finalizata, deci data savarsirii faptei nu este totuna cu data efectiva a finalizarii lucrarilor, ea poate fi constatata oricand.

Consider topicul inchis, doar daca altcineva nu are observatii de adus