Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... pastrare dubla cetatenie
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

pastrare dubla cetatenie

vreau sa stiu cum pot pastra dubla cetatenie : norvegiana si romana...cum pot demonstra ca prin pierderea cetateniei romane mi se afecteaza niste drepturi?
Norvegia nu acceptă, în general, dubla cetăţenie, dar poate, totuşi, în cazuri speciale, să facă excepţie de la această regulă.
Legislaţia dă posibilitatea de a se face excepţie de la condiţia duratei de domiciliu stabil pentru acele persoane care au avut mai demult cetăţenia norvegiană, sau care sunt căsătorite şi locuiesc împreună cu un cetăţean norvegian , sau dacă există alte motive deosebite.
[ link extern ]