Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Renuntare la cetatenie
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Renuntare la cetatenie

Un cetatean roman care de curand a primit si cetatenie norvegiana poate sa isi pastreze si cetatenia romana? Daca da , in ce conditii? Cum poate el sa mai primeasca pensie pentru anii lucrati in Romania daca renunta la cetatenia romana?
Norvegia nu acceptă, în general, dubla cetăţenie, dar poate, totuşi, în cazuri speciale, să facă excepţie de la această regulă.

Legislaţia dă posibilitatea de a se face excepţie de la condiţia duratei de domiciliu stabil pentru acele persoane care au avut mai demult cetăţenia norvegiană, sau care sunt căsătorite şi locuiesc împreună cu un cetăţean norvegian , sau dacă există alte motive deosebite. Pentru cetăţenii ţărilor nordice se poate face excepţie de la condiţia duratei domiciliului stabil de şapte ani.
Daca ati semnat o declaratie ca veti renunta la cetatenia romana si nu faceti acest lucru, va va fi retrasa cetatenia norvegiana.
alina_vi a scris:

.... Cum poate el sa mai primeasca pensie pentru anii lucrati in Romania daca renunta la cetatenia romana?

Chiar dacă aţi lucrat în mai multe ţări, cererea de pensionare se depune în ţara în care locuiţi, cu excepţia cazului în care nu aţi lucrat niciodată acolo. Dacă vă aflaţi în această situaţie, va trebui să depuneţi cererea în ţara în care aţi lucrat ultima dată.

Pensia dumneavoastră va fi calculată pe baza dosarului de asigurat din fiecare ţară: suma pe care o veţi primi din partea fiecărui stat va corespunde perioadei în care aţi beneficiat de asigurare în statul respectiv.