Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nelamurire privind completare carte de munca!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nelamurire privind completare carte de munca!!

Buna ziua,

Am lucrat la o firma de publicitate.Data semnarii contractului a fost 23.06.2010.
In luna decembrie 31.2010 am incetat activitatea cu acordul partilor. In cartea de munca figureaza data semnariii contractului si dupa "Se abroga dispozitiile Decretului 92/1976 privind carnetul de munca" - 01.01.2011.
Nu trebuia trecuta si data incetarii cim si apoi "Se abroga dispozitiile...."?
Multumesc pentru lamuriri!
Stai linistita, la fel scrie si in carnetul meu de munca, l-am primit acum cateva zile. Se intelege faptul ca pana la 01.01.2011 s-au facut inregistrari in carnet potrivit noilor reglementari, iar de la aceasta data se vor face in registrul de evidenta al salariatilor intrucat arnetele de munca nu mai sunt valabile. Prin Decretul 92/1976, carnetul de munca era obligatoriu, insa de la 01.01.2011 acest decret se abroga (anuleaza), inregistrarile facandu-se in REVISAL. Oricum, carnetul de munca trebuie pastrat cu sfintenie pana cand ajungi la pensie pt. a putea dovedi vechimea.
elisa1 a scris:

Buna ziua,

Am lucrat la o firma de publicitate.Data semnarii contractului a fost 23.06.2010.
In luna decembrie 31.2010 am incetat activitatea cu acordul partilor. In cartea de munca figureaza data semnariii contractului si dupa "Se abroga dispozitiile Decretului 92/1976 privind carnetul de munca" - 01.01.2011.
Nu trebuia trecuta si data incetarii cim si apoi "Se abroga dispozitiile...."?
Multumesc pentru lamuriri!

Incepand cu care a zi a incetat contractul? 31.12.2010 sau 01.01.2011?
Uitati-va pe decizia de incetare, sa vedeti sigur.

Daca este a doua varianta, nu mai trebuia facuta mentiunea incetarii, intr-adevar pentru ca singura inregistrare din 2011, ce trebuia trecuta este cea pe care ati amintit-o cu aborgarea.
Daca insa data incetarii este incepand cu ziua de 31.12.2010, trebuia inregistrata in carnet, pentru ca situatia trebuie sa fie la zi (cu referire la data de 01.01.2011)
elisa1 a scris:

Buna ziua,

Am lucrat la o firma de publicitate.Data semnarii contractului a fost 23.06.2010.
In luna decembrie 31.2010 am incetat activitatea cu acordul partilor. In cartea de munca figureaza data semnariii contractului si dupa "Se abroga dispozitiile Decretului 92/1976 privind carnetul de munca" - 01.01.2011.
Nu trebuia trecuta si data incetarii cim si apoi "Se abroga dispozitiile...."?
Multumesc pentru lamuriri!

Daca la 31.12.2010 ati incetat raportul de munca, atunci trebuia sa va treaca numai incetarea c.i.m. si nu certificarea cu abrogarea ...

Poate in decizia de incetare nu a trecut 31.12.2010 , ci 01.01.2011 , atunci putea sa treaca si incetarea si abrogarea la 01.01.2011 nu numai abrogarea ...
De exemplu, AMOF Buc pentru cei carora le incetau c.i.m. la data 01.01.2011 in baza art.65 alin.1 C.mun. solicitau sa se inscrie si incetarea, idem AJOFM Cta , AJOFM Prahova etc.
Multumesc frumos!
Am verificat decizia si este data de 01.01.2011 pentru incetarea contractului.Acum am inteles de ce este asa trecut.Multumesc pentru lamuriri!