Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatii

Parintii vecinului meu au cumparat o casa si 700 mp teren in anul 1955, printr-un act de mana '' ZDELCA" care nu si-a autentificat niciodata acest act ramanand la stadiul de semnatura privata. In anul 2000 au instrainat aceste bunuri prin donatie si vanzare -cumparare la unul dintre copii doar pe prezumtia ca sunt proprietari, ramanand ceilalti copii fara nimic din bunurile de la parinti, ei au decedat intre timp. Sunt corect intocmite cele doua acte la notariat pe baza acelei zdelci? Multumesc tare mult.
Cum au instrainat fara intabulare?
In 2000 se putea.
Parerea mea este ca sunt "corecte", dar asta nu inseamna ca ceilalti mostenitori rezervatari ( descendentii ) nu pot ataca aceste donatii. O conditie este sa nu fi trecut mai mult de 3 ani de la decesul parintilor, sa nu se fi prescris actiunea.